kitap-okuma

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma

Yaşam Turker Yorum yok 22 Ekim 2019

Kitap okuma alışkanlığımız gün geçtikçe azalmakta, insanlar kitap okumak yerine daha çok sosyal medyada vakit geçirmektedir. Günümüzde kitap okuyanların oranı bir hayli düşüktür. Peki kitap okumayı sevmeyen insanlara, kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılabilir?

Kitap okumanın faydalarından kişiye bahsederek işe başlanabilir. Kitap okuyan insanların bakış açılarının farklı ve geniş olduğu, kültür sahibi oldukları, gerek konuşma dilinin gerekse de yazı dilinin geliştiği gibi durumlar kişiye anlatılmalıdır. Kitap okumanın yararından bahsettikten sonra, kitap okuyacak olan kişinin ilgi ve merakına yönelik olarak kitap türü seçimi yapması da oldukça önemlidir. Nitekim insanlar ilgi duydukları konuları merak ederler ve böylece okumaya da devam ederek okuma sürelerini artırırlar. Dolayısıyla her insanın ilgi alanlarına yönelik kitap seçimi yapmaları okuma oranını artıracaktır. Kitap okumanın yararları ve bireysel olarak kişiye hitap eden kitap türü seçimini yaptıktan sonra, okuma süresini artırıcı kısma geçelim. Öncelikle şunu hatırlatalım. Bir günde kitabı okumayı bitirip, bir hafta hiç kitap okumamaktansa, azar azar ama sürekli olarak kitap okuma alışkanlığı kazanmak daha önemlidir. Bunun için belirli çalışma ve plan yapılabilir. Örneğin; bulunduğunuz ay’dan başlamak üzere her günü içine alan bir çizelge oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Bu çizelgenin satırlarına her günün tarihi ayrı ayrı yazılır. Daha sonra çizelgenin sütunlarına da, okunan kitabın adı, yazarı, sayfa sayısı ve o gün okuduğunuz süre yazılabilir. Her gün doldurulacak olan bu çizelge ile birlikte hem kitap okumak aklınıza gelecek hem de okuduğunuz süreyi her gün not edeceğiniz için, bir sonraki gün daha çok okumak için gayret etmiş olacaksınız.

 Sistemli ve planlı bir şekilde, aksatmadan bu çizelgeyi uygulayan insanlar, zamanla kitap okuma alışkanlığı kazanacaktır. Okudukça daha da okuma isteği uyandıracak olan bu yöntem ile kendinizi geliştirebileceksiniz.