dövüşspor

Dövüş Sporuna Neden Önem Vermeliyiz?

Manşet Yaşam Turker Yorum yok 29 Kasım 2019

Hem formunuzu korumak hem de kişisel yaşamınızda kendinizi korumak amacı ile son yılların vazgeçilmezi haline gelen dövüş sporları, zihninizi ve bedeninizi de aktif şekilde kullanmanıza fayda sağlar. Sizler için dövüş sporlarını seçmeniz adına tam 8 neden sıraladık;

1. Dövüş sporları baktığımızda özellikle de sinirler üzerinde faydalıdır. Yani sinirlerimizi kontrol etmemizde bize fayda sağlar. Gerekli vakti ve özeni gösterdiğinizde gerek partneriniz gerekse de kullandığınız spor aleti ile geçirmiş olduğunuz süre boyunca vücudunuzda birikmiş olan tüm enerji harcama imkanına sahip olursunuz ve bu da sizi rahatlamanızı sağlayacaktır.

2. Bu ve bu tarz olan sporlar sizin gündelik hayatta da gayet zinde hissetmenize olanak sağlar. Tıpkı diğer spor dallarında olduğu gibi bu sporu da düzenli bir şekilde yaptığınızda zamanla göreceksiniz ki hem enerjiniz hem de dayanıklılığınız üzerinde pozitif etkiler oluşacak.

3. Olası bir şekilde herhangi bir durumda kendinizi güvensiz hissederseniz şayet, kendinize olan güveniniz ve kendi gücünüzün farkında olmanız size hem güçlü hissettirecektir hem de kolay bir şekilde karar vermenizde size fayda sağlayacaktır. Bu gibi durumlarda çoğu zaman üstün taraf olmanızı sağlamasının yanı sıra olumsuz bir durumda da kendinizi savunmanızı sağlayacaktır.

4. Bu spor sayesinde hem dayanıklılığınızı hem de esnekliğinizi artırması bir yana dursun aynı zamanda da çevikliğinizi de artırmanızda size yardımcı olacak. Bu spor sayesinde hem kaslarınız esner hem de sporunun insana kattığı zor durumlara karşı daha verimli ve daha dayanıklı olmanıza faydası olur.

5. Dövüş alanındaki sporlar güveninizi geliştirebilmeniz için size faydalı olur. Belki bir gün sizden daha güçlü biri ile karşılaşırsanız şayet öğrendiğiniz teknikler neticesinde kendinizi daha güvenli hissetmenize sebep olacaktır.

6. Dövüş sporları içerisinde farklı kültürleri de barındırdığından dolayı da hem farklı kültürlerin hem de onların disiplinlerini öğrenme imkanını da sizlere sunar.

7. Hem kişisel görümümüzün hem de sağlığınız açısında olumsuz bir durum olan gereksiz kilo almayı engeller. Öte yandan da vücudu kolay bir şekilde şekle sokar.

8. Günümüz zamanlarında en büyük sağlık sorunlarından olan Kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de azaltır.